Resultater

Erik Christiansen / Team Paka's Gekko: IPO1

Nadja Vinther / Egons Qualli: IPO1

Hans-Hans Peter Lunding / Hulgaard's Pirol: IPO2

Dan Kennet Christensen / vom Wolfsmoor Cira: IPO3

Dan Kennet Christensen / Aron vom Altenfeldsdeich: SPH2

Anni Lauridsen / Glarbo Power: FP

Tillykke til kreds 38 medlemmer, til prøven d.22.04.16.

Dommer Erik Ahrends.

Christina S. Jensen/Team Paka´s Xanthia FP.

Christina S. Jensen/Dragon von Tajø FP.

Marianne Baden/Hulgaards Maggie. FP.

Anne Hjorth/Funders Chica beg. B. 90 p.

 

Sjællandsmesterskab i SPH1. d.17.04.16.

Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich. nr. 9. 77. P.

 

Marianne Baden/Hulgaards Maggie. Bestået UHP. i kreds13.

 

PRØVER 2016

DM 2016. IPO 3 i schæferhundeklubben for Danmark.

Stort Tillykke til kredsens medlemmer.

Nr.2. Jacob Christiansen/Geo. A.98. B.92. C.92. 282 p.

Nr.14. Verner Brandt/Hajens Heldige Hug. A.98. B.88. C.84. 270p.

Tillykke til følgende medlemmer, til prøven d.10.07.2016.

i kreds 38. Dommer Erik Ahrends.

Anita Bork/Team-Leri Erika bestået FP.

Susan Boye Nørregaard/vom Wolfsmoor Bronja bestået FP.

Hans-Peter Lunding/Hulgaards Pirol. bestået FP.

Dan Kennet Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich SPH2 88p.

HAS 2016. Tillykke til kredsens medlemmer med de flotte resultater.

 

 

Brugshundeklasse tæver. Dommer. Rene Jørgensen.

Årsvinder HAS 2016.

VA 1 DK. Team Paka´s Java/Christina S. Jensen og Ulla S. Hansen.

 

Unghundeklasse tæver. Dommer. Margit van Dorssen

Årsvinder HAS 2016.

Team Paka´s Xanthia/Christina S. Jensen og Ulla S. Hansen. SG..1.

Team Paka´s Zofia/Ulla S. Hansen, Ulla B. Kristensen og Irene Thygesen.

SG 3.

Hvalpe tæver 9-12 mdr.

Team Marlboro Elektra/Peter Åmand. nr.8.

 

Hvalpe tæver 6-9 mdr. Dommer:

Team Paka´s Dinah/Peter Larsen nr. 2.

Team Paka´s Dahlia/Ulla Søgaard Hansen. nr.3.

 

 

 

 

Tillykke til

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento SPH. 2. 90p.

Dommer:Morten Jensen

kreds 31 Skive.

BUNDESSIEGERZUCHTSCHAU 4-6/9.-16. NURNBERG.

Brugshundeklasse tæver. Dommer:Friedrich Gerstenberg.

Tillykke til Ulla S. Hansen-Christina S. Jensen/Team Paka´s Java V39.

Unghundeklasse tæver. Dommer:Hans-Peter Schweimer.

Tillykke til Ulla s. Hansen/Tean Paka´s Zahara SG2.

Tillykke til Ulla S. Hansen - Christina S. Jensen / Team Paka´s Xanthia SG 39.

Tillykke til Ulla S. Hansen / Team Paka´s Zofia SG 67.

UHP D.9.9.2016. I KREDS 38. Dommer.Erik Ahrends.

Tillykke til kreds 38 medlemmer.

Dan K. Christensen/Wolfsmoor Cira

Susan B. Nørregaard/Wolfsmoor Bronja

Ulla S. Hansen/Team Paka´s Zahara.

PRØVE D.18.09.2016. I KREDS 38.

DOMMER. GUNNER JENSEN.

Tillykke til kreds 38 medlemmer.

Bo Andersen/Wolfsmoor Cira. Beg.B.75p.

Thomas Gydesen/Studsdal Håkon. IPO2. A.78.B.87.C.81. 246 p.

Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich SPH2. 98. p.

 

DANMARKS BEDSTE IPO1 I KREDS 70.

NR.1. Pia Schau/Hesselballe Cita. A.99.B.90.C.97. 286 p.

 

DANSKE LANDSHOLD FCI-IPO-VM i Slovenien.

Jacob Christiansen/Geo A.97.B.80.C.84. 261. G.

DKK DM SPH 2 PÅ MØN (KREDS 56 PRÆSTØ)

Tillykke med en delt 6 plads.

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento 90. 85. 185.p.

Dan k. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich 85. 90. 185.p

Tillykke

WUSV-WM 2016 MEPPEN.

Jakob Christiansen/Geo A.82. B.86. C.91. 259 SG.

JUBILÆUMSSKUE i kreds 11-Randers.

 

Tillykke til.

Tæver 4-6 mdr.

Haurland Catla/Andreas Jensen. nr. 6.

Haurland Cajsa/Hanne Hansen Grøn. nr.8.

Tæver 9-12 mdr.

Team Paka´s Desiree/Lisbeth Pedersen nr.3.

Brugsklasse hanner.

Hulgaard´s Mik/Benny Lund. SG.1.

SKUE/HVALPESHOW I KREDS 37 VEJLE D.19.11.16.

DOMMER. Reinhard Meyer

Tillykke til.

Brugsklasse tæver.

F2 Team Paka´s Tianna/Ulla Hansen.

Tæver 9-12 mdr.

Nr.1. Team Paka´s Dinah/Peter Larsen

Nr.2. Team Paka´s Desiree/Lisbeth Pedersen

Tæver 6-9 mdr.

Nr.1. Team Paka´s Foxi/Ulla Hansen

Tæver 4-6 mdr.

Nr.5. Hauerland Cajsa/Hanne Hansen Grøn

 

SKUER 2017. AVLSKÅRINGER 2017.

 

DM/VM UDTAGELSE I KREDS 14 HERNING.

Tillykke til Verner Brandt/Hajens Heldige Hug

A.98. B,82. C.79. 259 P.

 

 

 

SCHÆFERHUNDEKLUBBENS DM I SPH.

i Nakskov.

 

Tillykke til Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich. 5 pladsen. 85-96 P.

 

 

 

 

ÅRETS SIDSTE PRØVE I KREDS 38 HADERSLEV.

 

I ALT DELTOG 15 HUNDEFØRER/HUNDE, ALLE BESTOD.

TILLYKKE TIL ALLE.

 

Hermed Tillykke til kredsens medlemmer.

Rene Eberhardt/Studsdal Rossi FP.

Kenneth Kjær/Nederholms Rex FP

Alex Pedersen/Studsdal Quintus FP

Anette Rasmussen/Roagers Monique FP

Benny Lund/Hulgaard´s Mik FP.

Hans Peter Lunding Beg.B. 83.

Bo Andersen/vom Wolfsmoor Bronja IPO 1. A.80. B.70. C.84.

UDP. 234 P.

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento SPH 2. 97. P.

Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich SPH 2. 92.P.

 

 

Tillykke til Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich

SPH 2 med 96 P.

Dommer:Mikkel Kruse kreds -67 Åbybro

 

 

PRØVER 2017.

 

UHP DEN 31.3.2017. I KREDS 38. HADERSLEV.

TILLYKKE TIL.

Alex Pedersen/Studsdal Quintus.

Hans Peter Lunding/Hulgaard´s Pirol.

Ulla Søgaard Hansen/Team Paka´s Xanthia.

Michael Feldfoss/Studsdal Nischa.

Rene Eberhardt/Studsdal Rossi.

Lotte Maj Hendriksen/Crympe Atju.

Nadja Vinther/Egons Qualli.

JUBILÆUMSSKUET I KREDS13-Kolding.

TILLYKKE TIL KREDS 38 MEDLEMMER.

4-6 mdr. tæver:Crympe DD/Janni Boier Petersen-nr.13.

4-6 mdr.LS- tæver:Studsdal Tiggy/Danielle og Alex Pedersen- nr.2.

6-9 mdr. tæver:Team Paka´s Giovanna/Ulla Hansen/Christina S. Jensen-nr.5.

6-9 mdr. hanner:Team Paka´s Gekko/Erik Christiansen/Ulla Hansen-nr.1-klassevinder.

9-12 mdr. tæver:Hauerland Catla/Andreas Jensen/Vivian Magnussen-nr.7.

Hauerland Cajsa/Hanne Hansen Grøn-nr.8.

9-12 mdr. hanner:Hauerland Carlo/Lene Nielsen-nr.1.-klassevinder.

Yngste tæver:Team Marlboro Karla/JetteJuhl Maj-SG1-klassevinder.

Team Paka´s Dinah/Peter Larsen-SG3.

Åben klasse tæver:Studsdal NischaDanielle og Alex Pedersen - G1.

Åben klasse LS-tæver:Crympe Atju/Susanne Hendriksen-SG1

Brugsklasse tæver:Team Paka´s Zofia/Ulla Hansen/Ulla Kristensen/Irene Thygesen-F2

 

 

LD-SKUE I KREDS 11 RANDERS DEN 1.4.2017.

 

TILLYKKE TIL.

Brugsklasse tæver. F6 Team Paka´s Zofia/Ulla S. Hansen/Irene Thygesen/

Ulla Bjerregaard Kristensen.

Veteran klasse tæver. F1 Team Paka´s Pandora/Ulla S. Hansen/Per Nielsen

Yngste klasse tæver. SG 3 Team Marlboro Carla/Jette Maj.

SG 6 Team Paka´s Dinah/Peter Larsen.

 

 

SKUER 2016.

Tillykke til Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento IPO 1.

i kreds 42 med A.98. B.87. C.86. 271 p.

 

 

Tillykke til: Dan Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich - SPH 2

97 p.

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento - SPH 2 91 p.

Dommer:Knud Rasmussen.

Kreds 25 den 22.4.17.

 

Tillykke med prøverne i kreds 38 den 21.4.17.

Dommer Hanne Boe. Figurant. Dan Bralye.

 

Anita Bork/Team -Leri Erika. BP.P:85p.

Dan Christensen/Cira vom Wolsmoor. FP.

Rasmus Kofoed/Roager´s Saigon. FP.

 

AVLSKÅRING I KREDS 38. DOMMER.ULLA HANSEN.

11 tilmeldte hunde, alle bestod med udpræget i mod og kampdrift.

Tillykke til kredsens medlemmer.

Michael Feldfoss/Studsdal Kelly Livstidskåret.

Susanne Hendriksen/Hajens Fucking Snot Livstidskåret.

Pia Schau/Lærkebo´s Hella Livstidskåret.

Bo Andersen/vom Wolfsmoor Bronja. Avlskåret 2018-19.

Benny Lund/Hulgaard´s Mik. Avlskåret 2018-19.

Tillykke til Pia Skov/Hesselballe Cita. SPH 1. 97. p.

i kreds 32 Ringkøbing

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento SPH 2 94 p.

Erik Ahrends/Hesselballe FP.

PINSESKUE I KREDS 32.

Tillykke til. Jette Maj/Team Marlboro Karla SG.1. yngste klasse tæver.

Lotte Hendriksen/Crympe Atju LS. Brugs klasse tæver F.

Janni Boier Petersen/Crympe DD nr.6. hvalpe klasse tæver 4-6 mdr.

LD-SCT.HANS SKUE I KREDS 3 BALLERUP. TILLYKKE TIL.

Lotte Hendriksen/Crympe Atju LS. Brugs klasse tæver F.

Jette Maj/Team Marlboro Karla Yngste klasse tæver SG 1.

AVLSKÅRING I KREDS 17. DEN 23.06.2017.

Tillykke til.

Lotte Hendriksen/Crympe Atju AK.

Tillykke til

Jørgen Schmidt/Chade´s Alma. FP. i kreds 13. d.25.6.17.

Skue i Aurich Tyskland. Dommer Christop Ludvig. d.25.6.17.

Tillykke til

Jette Maj/Team Marlboro Karla. Klassevinder.

 

Skue i St. Ingberg.

Team Marlboro Karla/Jette Maj nr.3

AVLSKÅRING I KREDS 32. TILLYKKE TIL

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento.

UNGDOMSUDSTILLING. DOMMER ULLA HANSEN.

TILLYKKE TIL

4-6 mdr.hanner. Team Leri Hugo/Anita Bork nr.4.

4-6 mdr. tæver Team Aixa Kombi/ Pia Dreyer nr.8.

9-12 mdr. tæver Roagers Zalsa/Anita Roager nr.4.

Yngste tæver. Hauerland Catla/Andreas Jensen og opd. nr.2.

Unghunde klasse tæver. Team Pakas Dinah/Peter Larsen nr.1

Åben klasse tæver Hauerland Aura/Vivian M. SG 2.

Brugsklasse tæver Hesselballe Cita/Pia og Hugo Skov SG.

Brugsklasse hanner Hesselballe Cico/Pia og Hugo Skov SG

HAS 2017 I KRDES 38 HADERSLEV

TILLYKKE TIL KREDSENS MEDLEMMER.

Hanner 4-6 mdr.Dommer Michael Lumbye.

Team Leri´s Hugo/Anita og Frands Bork nr. 9.

Team Marlboro Whisky/Anne Lise Nielsen nr.14.

 

Hanner 9-12 mdr. Dommer Albrecht Worner

Team Paka´s Gekko/Erik Christiansen/Ulla Hansen. nr.2.

 

Tæver 9-12 mdr. Albrecht Wohner

Team Paka´s Gazelle/Ulla Hansen.Holder/Rene Christensen nr.7.

Team Paka´s Giovanna/Christina S. Jensen/Ulla Hansen nr.13.

LS tæver 9-12 mdr. Dommer Sv. E. Lundkvist.

Studsdal Tiggy/Danielle og Alex Pedersen nr.3.

 

Yngste hanner:Dommer:Sv.E. Lundkvist.

Hauerland Carlo/Lene Duholm Nielsen SG 14.

 

Yngste tæver Dommer Poul Meineche

Team Marlboro Karla/Jette Maj SG1 klassevinder.

Hauerland Catla/Andreas Jensen SG 22.

Hauerland Cajsa/Hanne Hansen Grøn SG 24.

 

Unghundeklasse tæver. Dommer Albrecht Worner.

Team Paka´s Dinah/Peter Larsen SG 11.

 

LS Brugsklasse tæver

Crympe Atju/Lotte M. Hendriksen F1.

Tillykke med Danmarks mesterskabet i SPH 2. i DCH

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento.

 

Tillykke til Dan Christensen//Cira vom Wolfsmoor nr.4.

til DM i IPO 1. A.93. B.93. C.91. 277 SG.

 

 

 

Tillykke til Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento

SPH 2 UDT. Dronninglund 97 p.

 

 

 

 

 

 

Tysk Hovedavlsskue i ULM.

Tillykke til Jette Maj/Team Marlboro Karla SG 23 ud af 220 fremmødte hunde i yngste klasse tæver.

UHP I KREDS 38 D.10.11.2017. DOMMER. GUNNER JENSEN

Tillykke til følgende medlemmer af kreds 38.

Line Harders/Team Paka`s Dinah.

Erik Ahrends/Hesselballe Fenja.

Rasmus Kofoed/Roagers Saigon

Jacob Christiansen/Hulgaards Puma.

 

DM/WM-udtagelse i Roskilde.

Tillykke til.

Pia Schau/Hesselballe Cita. A.88.B.71.C.95. P.254. G.Nr14.

 

DM I SPH.2. I SCHAEFERHUNDEKLUBBEN.

Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento. 96.90.186.SG.Nr.3.

Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich.

94. 74. 168. G. Nr.11.

PRØVE RESULTATER 2018.

SKUE OG AVLSKÅRINGER 2018

 

Avlskåring i kreds 13 - Kolding d. 29.9.2018

Kåringsdommer: Michael Lumby

 

Team Paka's Gekko, IPO1: AK 2019/20

(Goran vom Bierstadter Hof - Team Paka's Latoya)

Opdr.: Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Opdr. og Erik Christiansen, Agerskov

 

Cira vom Wolfsmoor, IPO3, AK: AK 2019/2020

(Aron vom Altenfeldsdeich - Hesselballe Lenni)

Opdr.: Finn Würfel, Løgumkloster

 

HAS i kreds 6 - Frederikssund d. 3.-5. august 2018

 

Hermed resultaterne for kreds 38's medlemmer - og herfra et STORT TILLYKKE til jer alle, og tak for en herlig weekende til HAS i Jægerspris:

Brugshundeklasse tæver:

Team Paka's Zofia, IPO1, AK / Ulla Hansen & Irene Thygesen: VA-DK 2

Team Paka's Xanthia, IPO1, AK / Ulla Hansen: F 1

Team Marlboro Enya, IPO1, AK / Jette Juul Mai: F 11

 

Unghundeklasse hanner:

Team Paka's Gekko, IPO1 / Erik Christiansen & Ulla Hansen: SG 2

 

Unghundeklasse tæver:

Team Paka's Gazelle / Britt Hansen: SG 8

Roager's Zalsa / Anita Roager: SG 15

Roager's Zaltana / Anita Roager: SG 19

 

Unghundeklasse tæver - LS:

Studsdal Tiggy / Erik Christiansen SG 4

 

Yngste klasse tæver:

Team Paka's Jolina / Ulla Hansen: SG 2

Team Paka's Karma / Ewelina Zwolinska : SG 17

 

Hvalpekl. tæver 6-9:

Team Paka's Ornella / Ulla Hansen: SL 4

 

Vinder af opdrætsklassen 2018:

Kennel Team Paka's v. Ulla Hansen

 

Her link til samtlige resultater fra HAS:

https://schaeferhundeklubben.caniva.com/event/2616/Hovedavlsskuet---kreds-6---Frederikssund%2C-d--3--5-8-/result

 

Tak til kreds 6 for et flot HAS.

 

Tillykke til Erik Christiansen/Ulla Hansen med Team Paka´s Gekko

nr 3. i yngste klasse hanner i Tyskland.

Prøve den 17.3.18. i kreds 38-Haderslev.

Dommer:Erik Ahrends. fig: Dan Bralye.

 

TILLYKKE TIL ALLE KREDS 38 MEDLEMMER.

 

Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich SPH 2. 87 p.

Kenneth Kjær/Nederholms Rex Beg. B. 83 p.

Erik Christiansen/Team Paka`s Gekko. FP.

Erik Christiansen/Studsdal Toya. FP.

Lene Dueholm Nielsen/Hauerland Carlo FP.

Hans Peter Lunding/Hulgaars Pirol IPO 1. A.85. B.83. C.88.256p.

Rene Eberhardt/Studsdal Rossi. IPO 1. A.92. B.86. C.84. 262p.

Dan Christensen/vom Wolfsmoor Cira IPO 2. A.91. B.81. C.87.259

Hans Peter Jensen/Hajens Hugsak IPO 2. A.70. B.70. C.82.222p.

 

TILLYKKE til kreds 38 medlemmer fra prøven i Grindsted d.25.2.18. Dommer Vivi Gilsager.

 

Torben Overgaard/Froulund Ella. SPH1. 91p.

Pia Schou/Hesselballe Cita. SPH2.91p.

Skue og hvalpeshow i kreds 84-Skovbo d.29.3.18.

Dommer:Rene Jørgensen.

Tillykke til:

Brugsklasse hanner:

Team Paka´s Ramiro IPO1. AK. F 3. Opdrætter/ejer Ulla Hansen.

 

Brugsklasse tæver:

Team Paka´s Xanthia IPO 1 AK F1 klassevinder. opdrætter/ejer

Ulla Hansen.

 

Hvalpeklasse 6-9 mdr. hanner:

Team Marlboro Apollo.Nr.1 klassevinder. opdrætter.Per Frost.

Ejer Jette Juhl Mai

 

 

Resultater prøven d. 11.11.2018 i kreds 38 - Haderslev

Dommer: Erik Ahrends:

 

Dan Kennet Christensen /Aron vom Altenfeldsdeich: SPH2: 95

Nina Vinther/Egons Sandra Dee: IPO1: 99-85-87: 271

Erik Christiansen/Studsdal Tiggy: IPO1: 95-88-83: 266

Hans Peter Lunding/Hulgaard´s Pirol: IPO3: 82-88-85: 255

Bo Andersen/vom Wolfsmoor Bronja: IPO3: 80-75-82: 237

Tove Nedergaard Smidt Jensen/vom Wolfsmoor Cuba: FP bestået

Anita Bork/Team-Leri Hugo: FP bestået

Ellen Nielsen/Marthasmindes Quelle: FP bestået

Danielle Pedersen/Studsdal Rocky: FP bestået

Christina Smidt Jensen/Team Paka's Giovanna: FP bestået

Britta Bella/Team Paka's Gazelle: FP bestået

Camilla Schmidt/De Amicia Adelle: FP bestået

 

____________________________________________________

 

Prøve i kreds 38 d. 22.7.2018

Dommer: Erik Ahrends

Figurant: Dan Brälye

 

Tillykke til:

Erik Christiansen / Team Paka's Gekko: IPO1

Nadja Vinther / Egons Qualli: IPO1

Hans-Hans Peter Lunding / Hulgaard's Pirol: IPO2

Dan Kennet Christensen / vom Wolfsmoor Cira: IPO3

Dan Kennet Christensen / Aron vom Altenfeldsdeich: SPH2

Anni Lauridsen / Glarbo Power: FP

Tillykke til kredsens medlemmer med resultater fra ungdomslejren.

Skue/hvalpeshow. Dommer:Rene Jørgensen.

Tæver 6-9 mdr. Team Paka´s Dahlia/Ulla søgaard Hansen. nr.1.

Team Paka´s Dinah/Peter Larsen Nr.2.

 

Hanner 6-9 mdr. Team Paka´s Drago/Erik Christiansen og Ulla Søgaard Hansen. Nr.2.

 

Unghunde tæver. Team Paka´s Xanthia/ Christina S. Jensen og Ulla Søgaard Hansen. SG1..

Team Paka´s Xandra/Ulla S. Hansen. SG.4.

 

Brugsklasse tæver. Team Paka´s Java/Christina S. Jensen og Ulla S. Hansen. F.1.

 

Tillykke til kredsens medlemmer. LD-Skt. Hansskue d.18.06.16.

 

Dommer:Rene Jørgensen.

Brugsklasse tæver- F.1.Team Paka´s Java/Ulla Søgaard Hansen og

Christina S. Jensen.

Dommer:Michael Lumbye.

Yngste tæver SG.2. Team Paka´s Zofia/Ulla Søgard Hansen. m.flere.

 

 

Tillykke med Avlskåringen d.3.05.16. i Silkeborg.

Marianne Baden/Hulgaards Maggie.

.

Tillykke til kredsens medlemmer. Skue/hvalpeshow i kreds 64 Them. D.28.05.16. Dommer : Lothar Quoll.

 

4-6 mdr. tæver. Team Paka´s Dahlia/Ulla Søgaard Hansen nr.3.

Yngste tæver. Team Paka´s Zahara/Ulla Søgaard Hansen SG.3.

Yngste tæver. Team Paka´s Zofia/Ulla Søgaard Hansen-Irene Thygesen-Ulla Bjerregaard Kristensen. SG.4.

•Tak for en herlig dag til skue og hvalpeshow i kreds 76 - Bramming d. 28.3.2016.

 

Tillykke til flg. medlemmer fra kreds 38:

Hans Peter Jensen / Hajen Hugsak: Brugskl. tæver: F 7

Ulla Søgaard Hansen / Team Paka's Tiana, AK: Unghundekl. tæver SG 1

Line Strøm / Maegaards Charlie: LS-åben kl. hanner: SG1

Ulla Søgaard Hansen m. fl. / Team Paka's Zofia: Yngste kl. tæver: SG1

Ulla Søgaard Hansen / Team Paka's Xandra: Yngste kl. tæver: SG7

Alex & Danielle Pedersen / Studsdal Rocky: LS- 6-9 mdr. hanner: Nr. 2

Camilla Poulsen / Snested Quina: 6-9 tæver : Nr. 9

 

 

Kombi kr. 49 / Dommer: Rene Jørgensen...

 

6-9 tæver: Team Paka´s Zofia Nr. 1 & klassevinder

 

Ejer: Ulla Hansen m.fl.

 

Team Paka´s Xanthia nr. 2

 

Ejer: Ulla Hansen, holder: Christina S. Jensen

 

 

unghunde hanner: Team Paka´s Ramiro SG3

 

Ejer: Ulla Hansen

 

 

HAS 2015 - Kreds 38 Haderslev.

 

Se alle resultater her

 

Kredsens resultater:

Brugsklasse Hanner:

VA-DK Team Paka’s Canon, IPO3, SPH1, AK - VA-DK 2

(Ypsilon von Lärchenhain - VA-DK Team Paka’s Pandora)

Opdr. Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Opdr. & Erik Christiansen, Agerskov

Brugsklasse tæver:

Team Paka’s Java, IPO1, AK VA-DK 2

(VA-DK Team Paka’s Hix – Wilma von der alma mater)

Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

Holder: Christina S. Jensen, Øster Højst

Unghundeklasse hanner:

Team Paka's Ramiro SG 4

(VA Saabat vom Aurelius - VA-DK Team Paka's Annabell)

Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

Studsdal Oliver SG 11

(Cicolo vom Akrobat - Studsdal Tessie)

Opdr. & ejer: Alex & Danielle Pedersen, Rødding

LS Unghunde klasse hanner:

Machiato's Figo SG 1

(Aslan vom Türkenkopf - Machiato's Bugatti)

Opdr: Anette Keller Jensen, Odder

Ejer: Kenny Laugesen Jepsen, Kolding

Yngste klasse hanner:

Team Paka's Utzon SG 7

(Yuri vom Osterberger Land - VA-DK Team Paka's Annabel)

Opdrætter: Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Opdr. & Erik Christiansen, Agerskov

Yngste klasse tæver:

Team Paka's Tiana SG 4

(Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

(VA Saabat von Aurelius - VA-DK Team Paka's Pandora)

Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

Marthasminde's Quelle SG 6

(Team Marlboro Kashmir - Marthasmindes Xanadu)

Opdr.: Mona Bech Sørensen, Randers

Ejer: Ellen Nielsen, Lunderskov

Hvalpeklasse 9-12 mdr hanner:

Team Marlboro Santos SL 1 - Årsvinder

(Hugh von Eichenplatz - Team Marlboro Freya)

Opdrætter: Per Frost, Lemvig

Ejer: Christina Søndergaard, Tønder

Roager's Qvimbo SL 12

(VA-DK Laban vom Emkendorfer Park - Roager's Xana)

Opdr. & ejer: Anita Roager, Jejsing

Hvalpeklasse 6 - 9 mdr.hanner:

Team Paka's Yen SL 7

(VA-DK Laban vom Emkendorfer Park - Team Paka's Yolanda)

Opdr. Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Opdr. Holder: Kennel Smed

Hvalpeklasse 6 - 9 mdr. tæver:

Team Paka's Zofia SL 2

(Yuri vom Osterberger-Land - Team Paka's Java)

Opdr.: Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Opdr. & Irene Thygesen, holder: Ulla Christensen

Team Paka's Xanthia SL 3

(Yuri vom Osterberger-Land - Greve Thessa)

Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

Holder: Christina S. Jensen, Øster Højst

Team Paka's Xanthippe SL 7

(Yuri vom Osterberger-Land - Greve Thessa)

Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

Holder: Karina J. Pedersen, Horsens

Team Paka's Zahara SL 31

(Yuri vom Osterberger-Land - Team Paka's Java)

Opdr. & ejer: Ulla Hansen, Haderslev

Holder: Flemming Kristensen

LS Hvalpeklasse 6 - 9 mdr. tæver:

Team Paka's Zarita SL 3

(Yuri vom Osterberger-Land - Team Paka's Java)

Opdr.: Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Bethina Poulsen, Haderslev

Hvalpeklasse 4-6 mdr. tæver:

Team Paka's Ariana Nr. 6

(Yuri vom Osterberger Land - Team Paka's Briska)

Opdr: Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Erik & Karin Christiansen, Agerskov

Team Paka's Augusta Nr. 17

(Yuri vom Osterberger Land - Team Paka's Briska)

Opdr: Ulla Hansen, Haderslev

Ejer: Erik & Karin Christiansen, Agerskov

 

Schæferhundeklubben kreds 38 - Haderslev - Christen Kolds Vej 6100 Haderslev

 

Tillykke til Hans Peter Jensen - Hajens Hugsak med

Avlskåring d.9.04.20

DKK IPO 3 DM D.9-10/4.16.

Nr.5. Jacob Christiansen med Geo. A.95. B.94. C.92. 281 p.

Nr16. Verner Lønborg Brandt med Hajens Heldige Hug.

Dagens bedste spor 100 p.

IPO-SPH-udtagelse kreds 1 Rødovre.

Nr.1 Hans Jørgen Schmidt/Cartagena Vento 95 p.

Nr.2. Dan K. Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich 91 p.

Prøve i kreds 38. den 28.02. 2016.

 

Dommer:Erik Ahrends

Fig. Dan B.

 

Hans Peter Jensen/Hajen Hugsag:IPO1:70-77-80-udp.:227p.

 

Dan Christensen/Aron vom Altenfeldsdeich:SPH2:92p

 

Mark Solon/Bacardi Catario Mikels: Beg. B:90 p.

 

Jan Grønvall/Kochens Qnaster: FP. bestået.

 

Flemming Larsen/Bayogi Quintus:SPH2:87p..

 

 

 

 

Hans Jørgen Schmidt - Cartagena Vento

Har bestået SPH1. 90. point. SG i kreds 71 Grenå.

Dommer:Vivi Gilsager.

Dan Christensen med Aron vom Altenfeldsdeich SPH 2. 93 p. d.11.3.16.

 

Michael Feldfoss med Studsdal Kelly IPO 2. A.93. B.88. C.94. den 11.3.16.

 

Jacob Christiansen med Geo, vinder af IPO3. DM/VM-udtagelsen i Nakskov. 284 p.

Prøver 2015

Prøve i kreds 38 d. 6.12.2015

Dommer: Erik Ahrends

 

Anne Hjorth / Funder's Chica: FP bestået

 

Josephine van der Ploeg / Achilles: FP bestået

 

Dorthe Larsen / Jen-Ager's Fando (kr. 70): FP bestået

___________________________________________________

 

DKK SPH DM d. 10.-11.10.

 

Dan K. Christensen / Aron vom Altenfeldsdeich: SPH2: 151 p. nr. 10

 

WUSV VM i Finland: Jacob Christiansen / Geo: 274 p. nr. 16

 

• Resultater DCH-DM:

 

Dan K. Dan Kennet Christensen / Aron vom Altenfeldsdeich: SPH2: Nr. 3

 

Hans-Peter Lunding / Oude herder Aron: SPH2: Nr. 7

___________________________________________________

SPH 1 prøve i DCH regi

ans-Peter Lunding / Oude Herder Aron: 81 p.

___________________________________________________

SPH 1 udtagelse kreds 1 Rødovre:

Dan Chistensen/ Aron vom Altenfeldsdeich: 89p

____________________________________________________

DKK IPO 3 DM - Roskilde

Jacob Christiansen / Geo: 98-94-93 i alt 285 p.

Pia Schau/Bajlum Ando: 99-89-93 i alt 281 p-

____________________________________________________

IPO 3 DM/VM udtagelse i Kreds 9 odense.

Dommer:

Dan Christensen/ Aron vom Altenfeldsdeich: 98-72-75 ialt 245 p.

Pia Schau/Bajlum Ando: 96-87-91 ialt 272 p

____________________________________________________

prøven i kreds 38 d. 1.3.2015

Dommer: Erik Ahrends / figurant: Dan Brälye

Thomas Gydesen / Studsdal Håkon: IPO1: 71-85-86-udp: 242 p.

Dan Christensen / Aron vom Altenfeldsdeich: IPO3: 98-76-83-udp: 257 p.

Tillykke til følgende medlemmer fra kreds 38. til AK.d.9.04.16. og

kombiskue d.10.04.16.

 

Avlskåring:

Hans Peter Jensen med Hajens Hugsak. AK.

Ulla Søgaard Hansen-Christina S.Jensen/Team Paka´s Java.Livstidskåret.

 

Se alle resultater fra kåringen her.

 

 

Kombiskue:

Sabrina Anskov Jørgensen/Team Dika Quality. LS hvalpeklasse tæver nr.1.

Danielle og Alex Pedersen/Studsdal Rocky. LS hvalpeklasse hanner nr.2.

Ulla Søgaard Hansen/Team Paka´sZahara yngste tæver SG 2.

Ulla Søgaard Hansen/Team Paka´s Xandra yngste tæver SG 7.

Alex og Danielle Pedersen/Studsdal Quintus yngste hanner SG 4.

 

Line Strøm/Maegaards Charlie LS åbenklasse hanner SG 1.

Ulla Søgaard Hansen/Team Paka´s Annabell brugsklasse tæver V1.

Ulla Søgaard Hansen/ Team Paka´s Tiana brugsklasse tæver V2.

Marianne Baden/Hulgaard´s Maggie brugs klasse tæver SG. 1.

 

Se alle resultater fra kombiskuet her.